- stadnina.choczewo@op.pl
- (+48) 504 435 060
Hipoterapia jest formą wieloprofilowej rehabilitacji osób niepełnosprawnych, która swą specyfikę zawdzięcza obecności konia w roli współterapeuty oraz wykorzystaniu jego wielopłaszczyznowego oddziaływania na pacjenta.
Każdą terapię rozpoczynamy od wywiadu z pacjentem a w przypadku dzieci rodzicem/opiekunem prawnym. Niezbędne jest także wypełnieni karty pacjenta (do pobrania na naszej stronie) oraz uzyskania zaświadczenia od lekarza o braku przeciwskazań do terapii.
W zależności od rodzaju niepełnosprawności bądź wady rozwojowej/nabytej terapię prowadzimy w jednej z trzech form :
fizjoterapii na koniu
psychoterapii na koniu
terapeutycznej jazdy konnej
Zajęcia trwają od 30 min do 60 minut. W zależności od formy terapii mogą one zostać przeprowadzone w siodle rajdowym lub na oklep z wykorzystaniem pasa do hipoterapii. Podczas zajęć z dziećmi wykorzystujemy ringa i piłeczki terapeutyczne.
Ze względu na liczne przeciwwskazania warunkiem korzystania z hipoterpii jest skierowanie lekarskie. Przed przystąpieniem do zajęć należy wypełnić kartę pacjenta
Wyróżniamy następujące formy hipoterapii:
nacisk kładziony jest na prawidłowe wykorzystanie terapeutycznych właściwości ruchu konia dla usprawniania ruchowego pacjenta oraz na zindywidualizowany dobór ćwiczeń wykonywanych na koniu. Forma ta stanowi kontynuacje lub uzupełnienie fizjoterapii prowadzonej w poradni rehabilitacyjnej i w domu pacjenta. Fizjoterapia na koniu przeznaczona jest dla osób z dysfunkcjami narządu ruchu pochodzenia neurologicznego i ortopedycznego.
wykorzystuje i intensyfikuje psychopedagogiczne aspekty sfery związane z koniem i jazdą konną. W miarę potrzeb wprowadza elementy psychoterapii, logopedii, gry i zabawy edukacyjne z użyciem specjalnie przygotowanych pomocy dydaktycznych. Zajęcia oprócz jazdy konnej mogą zawierać elementy pielęgnacji konia i proste prace w stajni. Psychopedagogiczna jazda konna przeznaczona jest dla dzieci i młodzieży z upośledzeniem umysłowym, opóźnieniem psychoruchowym, zaburzeniami emocjonalnymi, deficytami w zakresie wzroku i słuchu.
wykorzystuje emocjonalny kontakt pacjenta z koniem torujący drogę poprawy relacji ze światem zewnętrznym, a zwłaszcza z otoczeniem społecznym, pomagający pacjentowi w odblokowaniu i pogłębieniu relacji z innymi ludźmi. W tej formie hipoterapii dosiadanie konia nie jest konieczne. Terapia z koniem jest przeznaczona dla dzieci z zaburzeniami kontaktu społecznego, nasilonym lenkiem społecznym, autystycznych, psychotycznych, z zaburzeniami zachowania i niedostosowanych społecznie.